Inne - hardware
Kubernetes. Tworzenie niezawodnych systemów rozproszonych. Wydanie II
- Szczegóły
- Kategoria: Inne - hardware
Kubernetes jest czymś więcej niż platformą do orkiestracji kontenerów. W ciągu zaledwie kilku lat stał się najpopularniejszym i najbogatszym narzędziem do tworzenia, wdrażania i utrzymywania aplikacji w chmurze. Tak radykalna zmiana sposobu funkcjonowania systemów informatycznych wymaga przemodelowania podejścia i stylu pracy zespołów programistycznych.
Jeśli jednak wypróbujesz Kubernetesa, przekonasz się, że bardzo upraszcza on tworzenie, wdrażanie i utrzymywanie systemów rozproszonych. Jego twórcy, bazując na własnych wieloletnich doświadczeniach, zaprojektowali go od podstaw, aby zapewnić inżynierom wydajną, efektywną i przyjemną pracę.
Ta książka jest przeznaczona dla początkujących i zaawansowanych użytkowników Kubernetesa.
Minikomputer Onion Omega 2. Internet rzeczy i inne zastosowania
- Szczegóły
- Kategoria: Inne - hardware
Minikomputer Onion Omega 2 jest jedną z ciekawszych propozycji na rynku małych urządzeń jednopłytkowych (SBC).
Został opracowany do zastosowań w internecie rzeczy. Działa pod kontrolą jednej z odmian Linuksa, systemu OpenWrt. Ma niewielkie rozmiary (43x26x10 mm), jego procesor MIPS pracuje z częstotliwością 580 MHz, może obsłużyć pamięć RAM do 256 MB i czytnik kart SD.
Radzi sobie z kilkoma różnymi protokołami łączności, dzięki czemu bez trudu można go podłączyć do zwykłego komputera i komunikować się z nim za pomocą konsoli wyświetlanej w przeglądarce. Możliwości "cebuli" można łatwo rozszerzać za pomocą dostępnych płytek i modułów. To świetna propozycja dla każdego amatora elektroniki i robotyki!
Mikroprocesory jednoukładowe PIC
- Szczegóły
- Kategoria: Inne - hardware
Książka stanowi kompendium wiedzy na temat popularnych mikroprocesorów PIC z rodziny Base-Line i Mid-Range. Przedstawiono nie tylko opisy samych procesorów, ale również: asembler MPASM, zintegrowane środowisko uruchomieniowe MPLAB, zasady programowania procesorów i przykłady programatorów. Szczególnie duży nacisk położono na opis układów peryferyjnych procesorów w tym interfejsów szeregowych i przetworników A/C. W jednym z rozdziałów przedstawiono typową drogę od pomysłu do realizacji wybranego zadania i kilka mini projektów.
Książka adresowana jest do inżynierów i studentów kierunków: elektronika, automatyka, informatyka i telekomunikacja. Ze względu na powszechną obecność mikroprocesorów w wielu urządzeniach, może okazać się przydatna również dla konstruktorów i projektantów układów elektronicznych.
Układy mikroprocesorowe. Przykłady rozwiązań
- Szczegóły
- Kategoria: Inne - hardware
Książka prezentuje podstawy konstrukcji urządzeń cyfrowych i mikroprocesorowych. Zawiera ona omówienia wybranych układów scalonych małej, średniej i dużej skali integracji oraz liczne przykłady ich zastosowań. Pewne zdziwienie czytelnika może wprawdzie budzić dobór mikroprocesorów do ilustracji niektórych zagadnień (są to mikroprocesory 8-bitowe Z-80, 8048 i 8051). Jeżeli jednak głębiej przyjrzeć się współczesnym układom mikroprocesorowym, okazuje się, że podstawowe techniki konstrukcyjne - a takie właśnie prezentuje książka - mimo upływu 20 lat, pozostały niezmienione.
W poszczególnych rozdziałach znajdziesz:
- podstawowe właściwości elektryczne układów cyfrowych oraz zasady ich stosowania;
- funkcje wybranych cyfrowych układów scalonych małej i średniej skali integracji oraz różnorodne przykłady ich zastosowań;
- wyprowadzenia wybranych mikroprocesorów 8-bitowych (Z-80, 8048, 8051) oraz zasady konstrukcji jednostki centralnej z ich wykorzystaniem;
- pamięci stałe (ROM, PROM, EPROM, EEPROM) oraz statyczne (SRAM) oraz zasady tworzenia bloków pamięci o zadanej organizacji;
- pamięci dynamiczne (DRAM) oraz zasady tworzenia bloków pamięci dynamicznej;
- programowalne układy równoległego wejścia-wyjścia (8255, Z-80 PIO) oraz ich zastosowanie do sterowania klawiaturą i wyświetlaczem;
- programowalne układy czasowo-licznikowe (8253, Z-80 CTC) oraz ich zastosowanie do pomiaru zależności czasowych;
- zasady tworzenia złożonych układów wejścia-wyjścia oraz dołączania ich do różnych typów mikroprocesorów.