Konfiguracja sieci
Ansible w praktyce. Automatyzacja konfiguracji i proste instalowanie systemów. Wydanie III
- Szczegóły
- Kategoria: Konfiguracja sieci
Ansible służy do automatyzacji wdrożeń oprogramowania i zarządzania jego konfiguracjami. Inżynierowie cenią ten framework za minimalne rozmiary, brak konieczności instalowania czegokolwiek na serwerach i prostotę użytkowania. Oferuje on proste i bardzo przydatne funkcje przeznaczone do automatyzacji wielowarstwowych środowisk, przydaje się też do obsługi ciągłej integracji i ciągłego wdrażania oprogramowania (CI/CD) bez żadnego przestoju. Może służyć do różnych celów: przygotowania infrastruktury jako kodu, wdrożeń aplikacji czy automatyzacji codziennych, czasochłonnych zadań administracyjnych.
Ta książka jest przeznaczona dla programistów i administratorów, którzy poszukują wydajnej metody zarządzania systemami. Pokazano w niej, w jaki sposób działa Ansible i jak należy przygotować go do pracy. Omówiono sposoby tworzenia scenariuszy (są to skrypty do zarządzania konfiguracją), zasady zarządzania zewnętrznymi serwerami, a także zaprezentowano najciekawsze funkcjonalności tego oprogramowania: wbudowane deklaratywne moduły .
Programowalność i automatyzacja sieci. Poradnik inżyniera sieci następnej generacji
- Szczegóły
- Kategoria: Konfiguracja sieci
Programowalna i zautomatyzowana sieć upraszcza pracę jej administratora. Rozwój technologii radykalnie komplikuje takie zadania jak zarządzanie i operowanie sprzętem sieciowym, topologiami sieci i połączeniami sieciowymi. Trzeba tu mieć na uwadze systemy operacyjne, nowe metodologie oraz narzędzia. W takich warunkach zarządzanie większą czy nieco bardziej złożoną siecią wyłącznie za pomocą działań manualnych jest obarczone sporym ryzykiem.
Profesjonalny inżynier sieciowy musi dziś dobrze orientować się w świecie programowalności i automatyzacji sieci. Powinien poznawać nowe protokoły, technologie, modele dostarczania i pojawiające się w związku z nimi potrzeby biznesowe.
W tej książce znajdziesz solidne podstawy pozwalające zapewnić sieci programowalność i zautomatyzowanie jej pracy.
Active Directory w systemach wolnego oprogramowania
- Szczegóły
- Kategoria: Konfiguracja sieci
Serwer Samba 4 jako kontroler domeny.
Szczypta teorii i historii, czyli co to jest Active Directory i jak działa w różnych systemach operacyjnych
Samba 4 a Active Directory, czyli jak uruchomić usługę katalogową pod Linuksem.
Współdziałanie elementów sieci, czyli jak podłączyć komputery klienckie i skonfigurować sieć.
Podstawą działania każdej sieci komputerowej jest hierarchiczna struktura, której wewnętrzna logika decyduje o miejscu i roli elementów składowych oraz o relacjach między nimi. Tę strukturę zapewnia usługa katalogowa Active Directory, pozwalająca uporządkować wszystkie obiekty w sieci firmowej i wygodnie nimi zarządzać. Ponieważ jest to rozwiązanie kosztowne, warto postawić na równie funkcjonalną darmową alternatywę - serwer Samba 4. Świetnie sprawdzi się w roli kontrolera domeny Active Directory w systemach wolnego oprogramowania. Jeśli chcesz zaoszczędzić, a przy okazji poszerzyć swoją wiedzę, to książka dla Ciebie!
Budowa i obsługa domowych sieci komputerowych. Ćwiczenia praktyczne
- Szczegóły
- Kategoria: Konfiguracja sieci
Poznaj teorię sieci komputerowych.
Skompletuj niezbędny sprzęt.
Zainstaluj karty sieciowe w komputerach.
Uruchom potrzebne usługi.
Połącz się z internetem.
Każdy z nas miał już kiedyś okazję zetknąć się z komputerem - chociażby w domu lub pracy. A używanie komputera w obecnych czasach nieodłącznie wiąże się z korzystaniem z sieci komputerowej. Internet stał się czymś tak powszechnym, jak radio i telewizja. Utworzenie własnej sieci, łączącej kilka komputerów i podłączonej do internetu nie jest - wbrew pozorom - szczególnie trudnym zadaniem.
Przekonasz się o tym dzięki książce "Budowa i obsługa domowych sieci komputerowych. Ćwiczenia praktyczne". Podczas lektury nauczysz się projektować i tworzyć niewielką sieć komputerową, oferującą wiele przydatnych usług. Poznasz niezbędne zagadnienia teoretyczne, a także dobierzesz odpowiedni sprzęt i zainstalujesz go. Skonfigurujesz systemy operacyjne Windows 7, Linux Ubuntu oraz Mac OS X tak, aby działały w jednej sieci, wymieniając informacje pomiędzy sobą i łącząc się z internetem.
Administracja sieci TCP/IP dla każdego
- Szczegóły
- Kategoria: Konfiguracja sieci
Jeśli postawiono przed Tobą nowe odpowiedzialne zadanie administrowania siecią, w której wykorzystywany jest protokół TCP/IP, książka autorstwa Briana Komara pozwoli Ci zdobyć niezbędną wiedzę. Autor nadał jej formę wykładu, jednak nie spodziewaj się akademickiej nudy. Już po pierwsych kilku rozdziałach dowiesz się:
- jak wygląda model architektury sieciowej OSI,
- czym jest TCP/IP i protokoły pokrewne,
- jak prawidłowo wybrać numer IP dla swojej sieci prywatnej,
- co to jest maska podsieci,
- wszystkiego o DNS-ie,
- jak zdalnie administrować siecią.